Koronavirus - jiný pohled

13.3.2020……nechci být po bitvě generálem…MUDr.Radan Gocal..internista

V současné době zavládla v Česku panika, lidé se neuvěřitelně bojí koronaviru, vidí jen ty nejhorší scénaře. Já v tomto článku nechci zlehčovat situaci, ale rád bych jednak napsal pár svých názorů a také se budu snažit lidi trochu navést na optimističtější vlnu.

Co dosud udělala a neudělala naše vláda: 

Mnoho restrikcí, ale neuzavřeli pražské metro, kde se denně přepraví cca 1.5 mil lidí, z toho mnoho cizinců,  samozřejmě, že mnoho lidí, kteří  vystoupí z metra  pokračují dál  vlaky , autobusy a automobily do celé ČR.    Moje otázka zní:  Kde se bude tento virus šířit lépe ?  Venku na biatlonových závodech  nebo v metru ?

Pan ministr zdravotnictví nám opakovaně radí:  pečujme o hygienu a  snažme se vyhýbat  větším kolektivům , používejme roušky(které nelze sehnat) , lépe respirátory (kterých nemá dost ani pro zdravotníky) . Zároveň říká, že léčba neexistuje. Jinak nic. Lidé čekají na něco, co jim pomůže a nic.

Jak se k tomu postaví laik …..strach, současná medicína nic nemá , jen když se dostaneme do kritického stavu , pak  se dostaneme do nemocnice a když budeme mít štěstí , pak  bude  volný i ventilátor.  Strach, strach a strach…, to je efekt kroků současné vlády.  Strach výrazně oslabuje imunitní systém člověka.

Nevím , jestli pan ministr  používá vlastní rozum  nebo naslouchá jen svým poradcům a náměstkům , ale vím, že on má nést  plnou odpovědnost za své činy a slova. Současná medicína nic nenabízí, to je bohužel fakt.

V pátek ráno jsem se díval na ČT 1 , kde hovořil  hlavní epidemiolog IKEMu, bylo fajn vidět člověka, který se stále usmíval , to bylo alespoň positivní.  Když se ho moderátorka ptala , zda kroky vlády jsou správné, odpověděl,  ano , tyto kroky nepovedou ke snížení nemocnosti ani úmrtnosti , infekci zpomalí. Jinými slovy, protože nemáme připravené zdravotní kapacity s ventilátory, musíme vše posunout v čase , ale nemoc postihne stejné množství lidí a nebude probíhat mírněji. 

Pan ministr opakovaně zdůraznil mýty, tedy co určitě proti virům nefunguje……mezi tím byl i česnek. Mne to naštvalo a to ze 2 důvodů:  Pokud lidé budou mít strach a beznadějně čekat až virus potká i je, budou tak vystrašeni, že jejich imunita  bude zcela na dně. I pan ministr a jeho náměstci si mohli přečíst výzkumné práce o tom, co umí psychika, ať v dobrém nebo ve špatném a já od něj neslyšel nic, co by běžné lidi povzbudilo, to není jen smutné, je to vrchol neodbornosti. A za druhé ten česnek….k tomu se vyjádřím dále.

Nechci však být kritikem, aniž bych napsal, co lze pro své zdraví, pro imunitu i proti virům dělat , zkusím  jen stručně znovu popsat , jsou to postupy  staletími  vyzkoušené,  možná nepomohou všem, ale mohou pomoci mnoha lidem a já považuji za správné, aby lidé  tyto informace dostávali, na nich pak bude, zda je použijí nebo ne,  především proto, že většinou se jedná o zcela bezpečné přírodní látky, které nikdy neublíží.

Česnek, stříbro a kvalitní med:  u všech bylo provedeno mnoho studií  ve výzkumných centrech a na univerzitách,  každý si může  vyhledat i na internetu . U všech byl prokázán velmi silný protivirový efekt, včetně česneku. Je smutné, že to oficiální kruhy ani neví.

Myslím si, že všichni lidé budou souhlasit s tím, že česnek i med jsou bezpečné potraviny a určitě jim ublížit nemohou. Co se týče stříbra, u kterého byl prokázán velmi silný efekt proti virům i bakteriím   není potravinou, protivirový efekt je jednoznačný, ale nikdy neproběhly testy, že je bezpečné pro použití, tak jako u léků.  Testy jsou velmi drahé a stříbro je přírodní, není patentovatelné, sám se divím, že u tak účinné látky stát tyto testy nefinancoval a neprovedl. Ale viry likviduje velmi účinně.

Byliny/ je jich mnoho:  astragalus, Pau d. arco, SUMA,  echinacea, rakytník ,  houby/ cordycpes, reischi, shitake, curcumin z kurkumy  atd……..u všech bylo provedeno rovněž mnoho studií , ty nebyly zaměřené proti virům, ale většinou se studoval jejich efekt na imuntiní systém, vždy positivní.  Snažme se mít dobrý imunitní systém, opět se jedná o běžné a povolené potraviny, které nemohou nikomu ublížit.

 

Kolostrum ….pokud je kvalitní, z prvních nádojů a zpracované správnou technologií/ tedy sušené   mrazem , nepasterizované a testované  mikrobiologicky……přenáší informace pomocí informačních molekul  ….výrazně  může doplnit  efekt bylinek a hub.

Betaglukany……osobně nejsem zastáncem extraktů, ale mnoho rostlin jako například mladý ječmen nebo právě houby, obsahují velké množství betaglukanů, opět se budu opakovat, efekt betaglukanů ve prospěch kvality naší imunity je nyní opakovaně prokázán ve výzkumných centrech.

Pak existují samozřejmě postupy, které by stály za další výzkum, bohužel nemohu napsat, že je doporučuji lidem, mohu jen napsat, bez obav bych sám použil v případě potřeby, pokud bych měl problém s těžkým průběhem virózy: konopí, MMS, ozón, peroxid vodíku. 

…a abych nezapomněl ……každá buňka v těle, i ta imunitní, potřebuje přinejmenším dostatek vitamínů D3 a C, také však dostatek omega 3 mastných kyselin…, pak každé tělo může fungovat v rámci svých možností co nejlépe.

Je smutné, že ani ministr, jeho poradci, náměstci ani imunologové lidem neříkají tato velmi důležitá fakta a znovu se budu opakovat …. pro vše existuje řada oficiálních studií. 

Vitamín D3, k jeho tvorbě potřebujeme slunce, pak se v naši kůži začne tvořit vitamín D a kompletně se dotvoří v našich ledvinách. Když je málo slunce, tvoří se málo vitamínu D3, tedy v zimním období ho má každý člověk pod normu/ mohu doložit stovkami měřených pacientů u nás v ambulanci.  U starých lidí existuje ještě další problém, procesy v kůži ani v ledvinách již nefungují tak dobře jako v mladším věku, tedy ani slunce nestačí.  Pokud lidé užívají 400 IU D3 denně, jak je doporučováno v EU, nikdo podle měření nedosáhl normálních doporučených hodnot, u lidí nad 60 let bych osobně doporučil denně 3000 IU nebo 1x týdně 30000 IU. Pokud by někdo měl obavy z předávkování, každý lékař má možnost z krve zjistit hladinu vitamínu D3.

Vitamín D3 je pro imunitu naprosto zásadní.

O vitamínu C asi psát nemusím.

Omega 3 mastné kyseliny, pokud jsou správně chráněny před oxidací / nejlépe pomocí polyfenolů/ jsou zásadní součástí buněčné membrány, bez nich nefunguje membrána buněk dobře, a to samozřejmě vede k tomu, že každá buňka funguje hůře, než má, včetně imunitních.

 

A nakonec, velmi stručně napíšu postup, který mi připadá smysluplný jako postup vlády:

1/ izoloval bych lidi na d 60 let a oslabené jedince/ po chemoterapii, diabetiky, atd./…stačí izolace doma, řešení nákupů potravin a drogistického zboží není v dnešní době zásadní problém,

2/   jinak bych nechal život plynout zcela bez omezení, onemocnění v naprosté většině případů do 60 let probíhá asymptomaticky/ bezpříznakově, nebo jako lehké nachlazení, v nejhorším jako velmi nepříjemná chřipka, ale úmrtnost do 60 let je jen nepatrná, a to hovoříme o počtu, který vychází z tzv. nakažených. Nakažených je ve skutečnost i mnohem více. Rád bych zdůraznil, že za nakažené se považují pouze ti lidé, kteří byli testováni a byli positivní.  To je však špička ledovce. Většina lidí nemá potíže nebo má lehké nachlazení, zůstanou doma a testy se jim nikdy neprovedou. 

Takto by onemocnění proběhlo během několika týdnů, ochránili bychom ohrožené lidi a nedošlo by ke katastrofálním problémům ekonomickým. Zároveň bychom ušetřili i naše nepřipravené zdravotnictví, které by mohlo bez problémů zvládnout léčbu kriticky nemocných.

Já tento postup považuji za lidský a nealibistický, nejen mnoho menších firem bude mít možná až likvidační potíže, ale mnoho zaměstnanců , kteří budou na neplaceném volnu, na 60%  mzdy nebo budou propuštěni , budou mít obrovské existenční problémy také.

Tento článek píši jako lékař , každý s fungujícím selským rozumem si může na situaci a řešení udělat svůj názor sám . Doufejme, že další oficiální kroky budou mít logiku a odborný podklad, který lidem pomůže, dá jim naději a reálně zachrání více lidských životů.

 

MUDr.Radan Gocal